İzmit Seka Devlet Hastanesi'nde Organ Bağışı Haftası Paneli Gerçekleştirildi


Organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ve bu bilincin yeterince gelişmesini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3 – 9 Kasım tarihleri arasında “Organ Bağışı Haftası” düzenlenmekte ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Hastanemiz Konferans salonunda Organ Bağışı Paneli Gerçekleştirildi.
Panele, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Arzu Kara Aşı, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Pınar Özkır Sönmez, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı, İdari Başkanı Muhammed Coşkun Güler, İzmit Seka Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Op. Dr. Sadullah Kıvanç Tunç, Başhekim Yardımcıları Uz. Dr. Özlem Haşim, Uz.Dr.Gülsevil Solmaz, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Canan Yılmaz, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Semiha Dağdelen, Sağlık Bakım Hizmetleri Birim Sorumlusu Elif Yalçın, İdari ve Mali İşler Müdür Yardımcısı Şükran Karadağ, Doktorlar, Hemşireler ve hastane çalışanları, diğer sağlık kuruluşlarımızın idari kadroları katılım gösterdi.
Ayrıca, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziloji ve Reaminasyon Ana Bilim Dalı bölümünden Prof.Dr. Zehra Nur Baykara, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Sayın Hemşire Çiğdem Gül, Organ Bağışının İslam Dinindeki yeri adlı konuşmalarını yapmak üzere Kocaeli İl Müftülüğünden Sayın Uzman Vaiz Servet Yalçın, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 Öğrencisi KANOPE grubunun Organ Bağışı Etkinlik Sorumlusu Sayın Merve Yüksel konuşmacı olarak panele katılım gösterdi.
Panelde konuşmacı olarak ilk sözü Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziloji ve Reaminasyon Ana Bilim Dalı bölümünden Prof. Dr. Zehra Nur Baykara aldı. Dr. Baykara, Klinik tanı ile ilgili konuşma gerçekleştirerek, “beyin ölümü nedir ve beyin ölümü hangi durumlarda kesinlik sağlar” sorularının cevabını dinleyenlere aktardı. Konuşmasının ardından Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr.Şenol Ergüney kendilerine teşekkür belgesi ve çiçek takdim ederek katılım sağladıkları için memnuniyetini dile getirdi.

İkinci olarak kürsüye, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Hemşire Çiğdem Gül çıkarak Organ Bağışı ve organ bağışında ailenin önemi konusunda dinleyenleri bilgilendirdi. Konuşmasının sonunda Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Arzu Kara Aşı teşekkür belgesi ve çiçek takdiminde bulunarak teşekkür etti.
Organ Bağışının İslam Dinindeki yeri hakkında konuşma gerçekleştiren Kocaeli İl Müftülüğünden Uzman Vaiz Servet Yalçın, “Kişi kullandığı organlardan sorumludur. Ama söz konusu insan hayatıdır. Vatandaşlarımız zaruret anında organlarını bağışlayabilir. Ölüm, bir son değil başlangıçtır. Herkes organları ile tekrar dirilecektir. Tıbben kesin kayıtlar olduğu ispat edilince organ bağışı yapılabilir’’ dedi. Konuşmasının sonunda kendilerine Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı teşekkür belgesi ve çiçek vererek panele katılımlarından dolayı teşekkür etti.
Son olarak konuşmacı olarak söz alan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 öğrencisi KANOPE grubunun Organ Bağışı Etkinlik Sorumlusu Merve Yüksel, KANOPE grubunun kurulma amacını, faaliyetlerini ve Organ Bağışı konusundaki etkinliklerini aktardı. Oldukça beğeni alan konuşmasının ardından kendisine İl Sağlık Müdür Yardımcısı Pınar Özkır Sönmez tarafından çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi.
Panel konuşmaların ardından ikramlarla son buldu.

Yorumlar


Yorum bulunamadı.

© İzmit Seka Devlet Hastanesi 2018