'Varis' Kaderiniz Olmasın


Sağlık Tesisimiz Kalp Damar Cerrahi hekimlerimizden Op.Dr.Zeki Talas ile bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve is gücü kaybına neden olabilen 'VARİS' hastalığı hakkında konuştuk..

Toplumlarda değişik oranlarda varis hastalığı görülmesine karşın ortalama olarak toplumun % 80 nine yakınını ilgilendiren bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Varis tamamıyla bacakları ilgilendiren bir problemdir. Bacaklardaki toplar damarlarımızın (kirli kanı kalbe götürmesi gereken damarların) hastalanması sonucu bu kirli kanın kalbe tam götürülememesi durumudur. Böylece bu kan ayaklarda, ayak bileği çevresinde ve diz altında toplanarak ödem yapmaktadır.

En sık ödem (şişlik), ve ağrı şikayetleri olur. Ödem daha ziyade ayak bileği etrafında görülüp, bacak veya ayağa kadar da uzanabilir. Ödem ayakkabı numarasının artmasından ya da çorap izinden anlaşılır.

Ağrı ise özellikle akşam saatlerinde artan topuktan dize kadar uzanan yanma ısınma huzursuzluk şeklindedir. Huzursuzluk hissi o kadar çok olabilir ki hasta bu huzursuzluk nedeniyle uykuya dalmakta güçlük çekebilir ve bu nedenle sabah dinlenemeden uyanabilmektedir.

Gece krampları; uyku esnasında varise bağlı oluşan ve hastayı uykudan uyandırabilen kramplar olur ki yine bu kramplar yüzünden hasta sağlıklı uyuyamaz.

Bacakta görünen damarlar; normalde bacaklardaki damarlarımızı göremeyiz. Varis hastalarında damarlar genişlediği için ciltte bu damarlar görülür hale gelir. Bunlar çok küçük pembe mor kılcal damarlar olduğu gibi aynı zamanda parmak kadar büyük damarlar da olabilirler. Estetik açıdan da ciddi problemdirler.
Hastaların muayenesini yaptıktan sonra doppler usg dediğimiz tetkikle hastalığın ciddiyetini değerlendiririz.

Müdahaleye gelince;

Çok çeşitli şekilde operasyonları olan varis hastalığının günümüzde yurt içinde ve yurt dışında en çok yapılan ameliyat şekli son yıllarda radyofrekansla ablasyon yöntemidir.
Rf ise kasıktan yara açmadan yapılan bir işlemdir. Usg eşliğinde küçük bir iğne ile damara hiçbir yara açmadan girilir. Özel kateter bu iğne ile damarın içinden kasığa kadar ilerletilir ve radyofrekans ile yani ses dalgaları kullanılarak damar çıkartılmadan kapatılır. Doğal olarak kanama olmaz. Yaklaşık en geç yarım saat kadar süren, hastanın uyanık olduğu uyutulmadan yapılabilen bir işlemdir. Hasta aynı gün serviste yürümeye başlar hatta aynı gün taburcu bile edilebilir.

Çok kısa sürede tekrar günlük yaşantısına ve iş hayatına dönülebilr.

Günümüzde tüm dünyada ve ülkemizde varis tedavisinde en sık kullanılan yöntem haline gelmiştir.
İzmit Seka devlet hastanesi olarak hastanemiz yenilikleri takip eden ve her zaman hastasına en iyi imkanları sağlamayı görev bilen bir hastane olarak hastanemizde de radyofrekansla varis ameliyatlarını başarılı bir şekilde uygulamaktayız. Teknolojinin sağlık sektörüne verdiği bu konfor sayesinde hastalarımız operasyon sonrası en kısa sürede yaşantılarına kaldıkları yerden devam etmektedirler.

Yorumlar


Yorum bulunamadı.

© İzmit Seka Devlet Hastanesi 2018